
Як розвинути емоційний інтелект дитини в ранньому віці?
Опубліковано 01 квітня 2025
Емоційний розвиток дитини так само важливий як і фізичний. “Здорові емоції” у ранньому віці формують основу психологічної поведінки, що супроводжуватимуть дитину протягом усього її життя та визначатимуть як дитина буде реагувати на життєві переживання та тривоги.
Розвинений емоційний інтелект - це вміння розпізнавати емоції та почуття в собі та інших. Та не менш важливим є навичка керування своїми емоціями. Основи емоційного інтелекту формуються саме у ранньому віці і тому важливо розвивати емоційний компонент сфери розвитку вже дитини з перших років життя.
Чому емоційний інтелект важливий?
Наведемо декілька переваг розвиненого емоційного інтелекту і як він може впливати на життя дитини:
- Побудова здорових стосунків - розвиток емоційного інтелекту допомагає дітям уникати конфліктів, будувати довіру та позитивні відносини.
- Керування емоціями - знання як справлятися з емоціями покращує психічне здоров’я дітей і допомагає їм бути стійкими до труднощів.
- Покращення академічних знань - діти з високим емоційним інтелектом краще концентруються, активніше взаємодіють з педагогами і однокласниками, що сприяє їхній успішності в навчанні.
У цій статті ми розкажемо про деякі техніки через які психолог садочка та початкової школи Sense by KMDШ навчає діток з перших років їх життя емоційному інтелекту.
Техніки розпізнавання емоцій дитини
Щоденник емоцій допомагає дітям фіксувати свої почуття, розуміти їх різноманітність і причини. Регулярність важлива: потрібно визначити з якою періодичністю дитина буде фіксувати свій емоційний стан — щодня, раз на три дні або раз на тиждень. Варіанти ведення щоденника:
- Малювання, ліплення чи інші творчі прояви та їх колекціонування.
- Використання наліпок з емоціями в певному форматі.
- Записи у щоденнику, написання книги про власне життя чи інше.
- Аудіо- або відео-щоденник, якщо дитина захоплюється діджитал-інструментами.
У Sense щодня дітям пропонують вибрати емоцію на "дошці емоцій" і пояснити, чому на їх думку ця емоція відображає їхній стан.
Читання вголос допомагає дітям розвивати словниковий запас, емоційну грамотність та спостережливість щодо почуттів інших. Обговорюючи емоції персонажів, діти розуміють їхні почуття та вчаться розпізнавати власні.
У садочку є бібліотеки у кожній групі, де педагоги та психологи читають дітям і обговорюють емоційні ситуації, що виникають у книгах. У школі діти самостійно читають книги та діляться враженнями в Читацькому клубі.
Рольова гра – це ще один ефективний спосіб навчити дітей розпізнавати емоції. Діти часто грають у рольові ігри, ви ж можете приєднатися до них, зображуючи різних героїв і обговорювати їхні емоції та причини їх виникнення.
У роботі зі школярами психолог використовує клуб Драми, де діти беруть участь у виставах, грають різні ролі, спостерігають за іншими і так розвивають навички моделювання поведінки для реального життя.
Техніки керування емоціями
Балансир. Під час роботи з балансиром психолог розвиває у дитини концентрацію. Щоб утриматися на балансирі, дитина має зосереджуватися на кожному своєму русі, що активує сенсорні та рухові зони мозку.
Також балансир допомагає дитині підвищити рівень самоусвідомлення та здатність до саморегуляції.
Фізичні вправи допомагають тілу повернутися до нормального балансу шляхом вивільнення природних хімічних речовин і гормонів, адже фізичний розвиток є важливою частиною зростання дитини: ранкова гімнастика, прогулянки, рухливі ігри на вулиці та в приміщенні, різноманітні спортивні клуби на вибір дитини.
Ці та інші техніки, які будуть впроваджуватися на системній основі, допоможуть тренувати емоційний інтелект дитини та стануть для неї ефективною допомогою під час стресу чи тривоги, даючи змогу краще впоратися із життєвими труднощами.
Читати статтю Всебічний розвиток дитини
Джерело: початкова школа і садочок Sense by KMDШ - простір свідомого навчання!